Przychodnia Weterynaryjna „Przy Kładce”

Babeszja – sezon na kleszcza

Wielkimi krokami zbliża się wiosna. Termometry za oknami od jakiegoś czasu wskazują dodatnie temperatury, a to znak, że żerować zaczynają, kryjące się w krzewach i trawach kleszcze. Pomimo niewielkich rozmiarów, mogą stanowić one wielkie niebezpieczeństwo zarówno dla nas, jak i dla naszych czworonogów.

 

Wraz z wkłuciem mogą one transmitować do krwi swoich ofiar groźne pierwotniaki, odpowiedzialne za wywoływanie tzw. chorób odkleszczowych. U ludzi najczęściej spotykamy się z odkleszczowym zapaleniem mózgu i boreliozą. U psów najpopularniejszą chorobą z tej grupy jest babeszjoza - wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju babesia sp. Namnażają się one w krwinkach czerwonych, powodując ich rozpad, a tym samym ciężką anemię hemolityczną i śmiertelne zagrożenie dla życia zwierzęcia.

 

Choroba ta jest tym bardziej podstępna, że jej objawy są niespecyficzne. Pies staje się apatyczny, nie chce jeść i ma gorączkę. Dopiero w późniejszym stadium może pojawić się żółtaczka i ciemne zabarwienie moczu. Wtedy leczenie jest już trudne, długotrwałe, a rokowanie ostrożne.

 

Dlatego pamiętajmy, by po każdym spacerze dokładnie obejrzeć psa, gdyż kleszcz transmituje pierwotniaki już w ciągu kilku godzin od wkłucia. Oczywiście "lepiej zapobiegać niż leczyć". Na rynku jest wiele preparatów - krople spot-on, tabletki i obroże, różniących się czasem działania. Żaden preparat nie zapobiega w 100% zakażeniu, ale znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania.

 

Pamiętajmy też, by dla własnego bezpieczeństwa, nie wyciągać kleszczy gołymi rękami, tylko specjalnymi 'kleszczołapkami'. Jeśli sami się boimy lub nie potrafimy tego zrobić, udajmy się do lecznicy.

 

Jeśli po kilku dniach od znalezienia u psa kleszcza, zauważymy, że jest on smutny i nie chce się bawić, niezwłocznie udajmy się do lekarza weterynarii, który zleci badania krwi w celu potwierdzenia lub wykluczenia tej jednostki chorobowej.

 

Lek.wet. Małgorzata Miłosz

 

 

 

Preparaty zapobiegające inwazji kleszczy dostępne w naszej Przychodni.

 

 

 

Nazwa produktu

Postać farmaceutyczna

Wskazania lecznicze

Okres działania

Docelowe gatunki zwierząt

Advantix

krople

pchły, kleszcze, odstraszająco na muchy i komary

4 tygodnie

Pies

Advocate

krople

pchły, wszoły, świerzbowiec uszny i drążący, nużeńce, nicienie

4 tygodnie

Pies/kot

Fiprex

krople, spray

pchły, kleszcze

4 tygodnie kleszcze

8 tygodni pchły

Pies/kot

Foresto

obroża

pchły, kleszcze

7-8 miesięcy

Pies/kot

Ektopar

krople

pchły, kleszcze

4 tygodnie

Pies

Bravecto

tabletka

pchły, kleszcze

3 miesiące

Pies

Broadline

krople

kleszcze, tasiemce, nicienie, robaczyca serca, świerzb drążący, nicienie płucne

3 tygodnie

Kot

Ataxxa

krople

pchły

4 tygodnie

Pies

 

 

 

 

Strona używa plików cookie. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na zapisywanie plików cookie na urządzeniu użytkownika.